Business

Jak przekłady warszawskie wpływają na tożsamość i dumę narodową?

przekłady warszawskie wpływają na tożsamość

Dla gości zagranicznych dziedzictwo kulturowe i historyczne Polski może przypominać trochę Marmite – ciemne i gorzkie, o bardzo wyuczonym smaku. A przecież jest istotnym elementem dumy narodowej Polski.

Specjalny Sprawozdawca wyraża jednak zaniepokojenie faktem, że podejmowane przez rząd próby definansowania i odsuwania na bok form wyrazu kulturowego uznawanych za sprzeczne z jego wizją współczesnego społeczeństwa i trudną historią narodu stanowią przykład inżynierii kulturowej, która może podważyć korzystanie z praw człowieka . Takie podejście może także przyczynić się do przekształcenia i uproszczenia złożonej kultury Polski, co będzie miało negatywny wpływ na przyszłość kraju jako społeczeństwa demokratycznego i pluralistycznego.

tłumaczenia warszawa

Specjalny Sprawozdawca zauważa, że naród polski buduje swoją niepowtarzalną tożsamość w oparciu o złożoną historię. Tę bogatą historię odnaleźć można w ich instytucjach artystycznych i kulturalnych, od awangardowej twórczości polskich reżyserów teatralnych po pielęgnowane tradycje Kościoła katolickiego. Ale równie ważne jest uznanie, że doświadczenia polskich Żydów, innych mniejszości religijnych i niereligijnych Polaków podczas drugiej wojny światowej stanowią integralną część historii Polski – jest to prawda, która nie jest w pełni uznawana na arenie międzynarodowej.

Jak przekłady warszawskie wpływają na tożsamość i dumę narodową?

Specjalny Sprawozdawca z niepokojem odnotował doniesienia o wzroście poglądów ekstremistycznych i dyskryminacyjnych w Polsce, w tym antysemityzmu. Jest to poważny problem, który ma niekorzystny wpływ na korzystanie z praw człowieka bez dyskryminacji i należy się nim pilnie zająć. Jest szczególnie zaniepokojona rosnącym znaczeniem i agresywnością niektórych skrajnie prawicowych grup nacjonalistycznych, grup chrześcijańskich fundamentalistów i mediów propagujących poglądy dyskryminujące i wykluczające. Grupy te starają się oddziaływać na młodzież, zwłaszcza poprzez wydarzenia kulturalne.

W przeszłości do takich wydarzeń zaliczały się obrzucanie kamieniami Centrum Kultury Żydowskiej w Warszawie, ataki na gdańską synagogę i związany z tym wandalizm w miejscu pamięci Holokaustu, groźby śmierci pod adresem historyków Barbary Engelking i Jana Grabowskiego oraz anonimowy list opisujący pracowników Centrum Badań nad Holokaustem, między innymi jako „głupi, brudni Żydzi”.

Zdecydowane zaangażowanie Polski na rzecz prawa międzynarodowego jest godne pochwały i odzwierciedla poszanowanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Należy jednak zrobić więcej, aby systematycznie wdrażać standardy międzynarodowe i zapewnić przestrzeganie przez rząd zobowiązań wynikających z tych instrumentów.

Specjalny Sprawozdawca jest pod wrażeniem tętniącej życiem kultury Polski i wyrafinowanych instytucji kulturalnych, a także bogatego dialogu między obywatelami w szerokim zakresie zagadnień. Cieszy ją, że wielu artystów potrafi wyrażać swoje poglądy, nawet jeśli kwestionują stanowisko Rządu lub partii rządzącej i promują poglądy na historię Polski sprzeczne z poglądami obecnego Rządu. Ta różnorodność jest jednym ze źródeł wielkiej siły Polski i zasługuje na obronę przed próbami ograniczania wolności słowa. Specjalny Sprawozdawca ma nadzieję, że 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie ku temu platformą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *